جستجوی مطالب ورزشی

مورد ویژه شفر؛ پرواكتيو یا ری‌اکتیو؟ - ورزشی یاب

جستجوی لحظه ای در رسانه های ورزشی را به ما بسپارید....
سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶

مورد ویژه شفر؛ پرواكتيو یا ری‌اکتیو؟

دسته بندی : دسته‌بندی نشده تاریخ : چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶


آی‌اسپورت- يكى از مشكلات اصلى استقلال زمان هايى است كه اين تيم ابتكار عمل را به تيم مقابل مى‌دهد. در فوتبال مربيان به دودسته تقسيم مى شوند. مربيانى كه تحت هرشرايطى قدرت تاكتيكى خود را به تيم مقابل ديكته مى كنند كه به آنها پرواكتيو گفته مى شود مانند گوارديولا و مربيانى كه تاكتيک تيمى خود را برمبناى قدرت حريف انتخاب مى‌كنند (رى اكتيو) مانند مورينيو و يا كارلوس كى روش. شفر نشان داد هرزمان تاكتيک رى اكتيو را انتخاب كرده استقلال به مشكل مى خورد.

شب گذشته پس از گل برترى، استقلال بازى را كاملا به الريان داد. در گل دوم الريان اشتباه تاكتيكى و فردى بازيكنان استقلال به اوج خود رسيد. فاصله زياد بين خطوط در صحنه گل، استقلال را به تيمى كاملا ضربه پذير تبديل كرد، در حاليكه جباروف و قربانى پرس از خط دفاعى حريف را شروع كرده بودند فاصله آنان با پژمان منتظرى و محيد حسينى مدافعين مركزى بيش از حد معمول بود و دو هافبك دفاعى استقلال نيز به راحتى با پاس بلند بازيكن حريف از جربان بازى خارج شدند. در اين صحنه روزبه چشمى تنها توپ را نگاه مى‌كرد واميد ابراهيمى كه تاباتا را زير نظر گرفته بود تعلل بى موردى داشت و در حاليكه بايد به تعقيب او ادامه مى داد اما اجازه داد تا تاباتا به راحتى از مركز زمين خود را به محوطه جريمه برساند.

استقلال نيمه دوم تغيير سيستم داد. در سيستم ٢-٤-٤ لوزى( دياموند) چشمى و شجاعيان روى دست تنها هافبك دفاعى ابراهيمى قرار گرفتند تا جباروف آزاد شود، تركيب تيام و قربانى يعنى يك بازيكن سرعتى در كنار يك بازيكن بلند قامت كه يكى از متداول ترين تاكتيكهاى استفاده از دومهاجم است در دستور كار استقلال قرار گرفت.

و استقلال به بازى پرواكتيو روى آورد. استقلال نيمه دوم به مراتب شرايط بهترى داشت پرسينگ سنگين بازيكنان استقلال در تمامى نقاط زمين جواب داد و در حمله نيز شاگردان شفر سعى داشتند با توپهاى بلند و قدرت سرزنى قربانى و سرعت تيام به دروازه الريان نزديك شوند. در گل تساوى استقلال نوع حركت قربانى در ايجاد فضا براى خود و ضربه تماشايى او واقعا ديدنى بود. تيام بازيكنى سرعتى و تا حدود زيادى پرجنب و جوش نشان داد كه نمى توان با يك نيمه بازى كردن توانايى هاى او را قضاوت كرد اما بنظر مى رسيد از لحاظ تكنيك فردى چندان سطح بالا نيست اما سرعت و نوع جايگيرى اش در بين خطوط دفاعى حريف مى تواند قدرت خط حمله استقلال را بيشتر كندلینک منبع

چه امتیازی می دهید؟
5 / 0
[ 0 رای ]
2 views مشاهده
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.مطالب تصادفی محبوب
تبلیغات متنی
29718